Přečerpávací elektrárna je oblíbeným turistickým cílem. Hromadné výpravy i jednotlivci si mohou vybrat mezi autobusovou variantou dopravy a turistickou verzí, která zahrnuje výjezd jedinou šestisedačkovou lanovkou v České republice na vrchol Medvědí hory, odkud je to k horní nádrži čtyři kilometry po asfaltce nebo dva kilometry lesem po turistické trase.

Lanovka je v hlavní sezóně denně v provozu.  Od horní stanice lanovky se k nádrži pohodlně dostanou i rodiny s kočárky. Pro starší turisty či tělesně hendikepované provozovatelé zajišťují kyvadlovou dopravu autobusem. V minulých letech navíc pod korunou hráze přibyl bufet, infocentrum i toalety.

Z organizačních důvodů se zájemci o prohlídku musí předem zarezervovat na webových stránkách Dlouhých strání. Informační centrum vodní elektrárny může denně odbavit 10 exkurzí, jejich počet závisí na zájmu návštěvníků. Exkurze začínají vždy v celou hodinu od 8:00 – 16:00 hodin. Nástupním místemna exkurze do Infocentra ČEZ a do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně je prodejna sportu v areálu Kouty.  Odtud účastníky exkurze spolu s průvodcem převeze speciální autobus do areálu elektrárny, kde v informačním centru zhlédnou film a poslechnou si výklad průvodce. Společně navštíví podzemí a kavernu elektrárny. Poté se opět autobusem přesunou k dolní nádrži a autobus je po 2 hodinách vrátí zpět do lyžařského areálu Kouty. Dvakrát denně, v 11. a 14. hodin jsou vypravovány exkurze s výjezdem až na horní nádrž, tato exkurze trvá 2,5 – 3 hodiny. Cena exkurze k horní nádrži je 150 korun, za dopravné turisté zaplatí 115 Kč – celý výlet tak vyjde na 265 korun.